Przyczyny powstawania aft w jamie ustnej
Afty stanowią dość przykrą i uciążliwą dolegliwość, która jest w stanie skutecznie zepsuć humor osobie się z nią borykającej. Nie stanowi ona zagrożenia dla życia lub zdrowia, nie znaczy to jednak, że powinno się ją całkowicie lekceważyć. Stosowanie żelu do pielęgnacji błon śluzowych jamy ustnej zmniejszy odczuwanie towarzyszących afcie objawów oraz przyspieszy proces leczenia. Dodatkowo warto zastanowić się nad tym, skąd się wzięła u nas afta, ponieważ jej przyczyny mogą być zarówno całkowicie niegroźne, jak i świadczyć o jakichś poważniejszych problemach zdrowotnych. Z lektury niniejszego artykułu dowiecie się, jakie są rodzaje aft i jakie są najczęstsze przyczyny ich powstawania.
Definicja aft i ich rodzaje
Aftę możemy zdefiniować jako nadżerkę bądź owrzodzenie powstające po wewnętrznej stronie policzków, na podniebieniu, wargach, języku albo nawet pod nim. Średnica afty może mierzyć od 0,5 mm do paru centymetrów. Powstawanie afty może wyglądać u każdego inaczej, możemy jednak przedstawić najczęstszy przebieg tego procesu. Przed jej pojawieniem się mogą wystąpić objawy, takie jak swędzenie lub mrowienie, dopiero później powstaje w tym miejscu afta. Najczęściej pokrywa ją żółty lub biały nalot, a otacza zaczerwienie sugerujące stan zapalny.
Możemy mówić o istnieniu czterech głównych rodzajów aft: aft małych (czyli aft Mikulicza), aft dużych (zwanych aftami Suttona), aft opryszczkopodobnych oraz aft Bednara. Najczęściej występującymi aftami są afty małe, które dość szybko się goją, nie pozostawiając po sobie blizn. Niestety jednak lubią się wracać i w wielu przypadkach ich powstawanie jest uwarunkowane genetycznie. Afty duże są rzadsze, o wiele trudniej się goją i mogą zostawiać po sobie blizny, jednakże nie mają charakteru nawrotowego. Tak jak sama nazwa mówi, afty opryszczkopodobne są zbliżone wyglądem do opryszczki pierwotnej - między innymi ze względu na występowanie w formie skupisk. Afty Bednara dotyczą zaś jedynie małych dzieci i niemowląt, jako że powstają na skutek uszkodzeń paznokciem powstałych w obrębie jamy ustnej (dzieje się to poprzez czynność ssania kciuka).
Przyczyny powstawania aft małych
Z uwagi na ilość różnych czynników powodujących powstawanie aft dużych i aft małych, wyodrębniliśmy przyczyny występowania tych dwóch rodzajów aft. Afty małe biorą się z powodu:
- posiadania predyspozycji genetycznych do ich powstawania,
- odczuwania silnego lub długotrwałego stresu,
- niewłaściwego odżywiania się,
- stosowania leków,
- nieprawidłowego dbania o higienę jamy ustnej,
- podrażnień w obrębie jamy ustnej wykonanych zbyt twardym włosiem szczoteczki do zębów,
- uszkodzeń mechanicznych powstałych z powodu noszonego aparatu ortodontycznego lub niepoprawnie dobranej protezy.
Przyczyny powstawania aft dużych
Afty duże powstają najczęściej z powodu:
- zaburzeń hormonalnych lub autoimmunologicznych,
- niewłaściwej higieny jamy ustnej,
- dodecylosiarczanu sodu znajdującego się w składzie stosowanej pasty do mycia zębów,
- zbyt małej ilości określonych witamin lub składników mineralnych znajdujących się w organizmie.
Poznanie przyczyn powstawania aft może też podpowiedzieć Wam, w jaki sposób w miarę możliwości im zapobiegać. W tym celu warto: dbać o codzienną higienę jamy ustnej, chodzić regularnie do dentysty, leczyć chore zęby, korzystać z odpowiedniej szczoteczki do mycia zębów czy też używać pasty do zębów bez dodecylosiarczanu sodu w składzie. Afty jednak mogą też sugerować poważniejsze zaburzenia i choroby, z którymi boryka się organizm człowieka.