Prawo spółek – zmiany dotyczące transgranicznych podziałów spółek
Kancelaria prawna pozostaje zawsze na bieżąco ze zmianami w przepisach, zwłaszcza tych dotyczących różnych rodzajów działalności gospodarczych i spółek handlowych. Niebawem czekają nas zmiany w przepisach, które dotyczą transgranicznych podziałów spółek. Mają one wejść w życie 1 sierpnia 2023 roku. Czego dokładniej dotyczą nowe zmiany? Jaki będą mieć wpływ na funkcjonowanie spółek handlowych? Jakie nowe uprawnienia otrzymają sądy rejestrowe? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w niniejszym artykule.
Jakie czekają nas zmiany?
Jako że prawnicy Rzeszów specjalizują się w prawie korporacyjnym i przekształceniach, nowelizacja kodeksu spółek handlowych stanowi szczególnie interesującą ich kwestię. Celem obecnej zmiany przepisów jest zapewnienie większej ochrony wierzycieli spółek w sytuacji, gdy występują transgraniczne procesy restrukturyzacyjne spółek. Nowa dyrektywa ma poruszać również temat obowiązku publikowania danych rejestrowych w biuletynie krajowym. Od teraz same państwa członkowskie mają samodzielnie podejmować decyzję w tym zakresie.
Sądy rejestrowe
Zmiany w kodeksie spółek handlowych mają również wprowadzać klauzulę nadużycia prawa. W sytuacji, w której złożony zostanie wniosek o wydanie zaświadczenia o zgodności z prawem danej operacji transgranicznej, konieczne będzie również dołączenie wniosku o wydanie decyzji odpowiedniego organu podatkowego do sądu rejestrowego. Nowe przepisy dotyczą również sędziego, który otrzyma nowe instrumenty prawne w postaci możliwości przeprowadzenia konsultacji z odpowiednimi organami. Sędzia otrzyma także prawo do wyznaczenia biegłego. Kwestie te związane są z ewentualnymi podejrzeniami dotyczącymi nadużyć, do których doszło w stosunku do pracowników. Nowe uprawnienia otrzyma też Państwowa Inspekcja Pracy, która zyska możliwość składania uwag (w ramach wydawania stosownego zaświadczenia o zgodności z prawem konkretnej operacji transgranicznej).
Adwokaci specjalizują się między innymi w bieżącej obsłudze prawnej organów spółek, jak również w ich tworzeniu oraz likwidacji. Rozwiązują również spory pomiędzy akcjonariuszami i wspólnikami oraz reprezentują ich podczas różnego rodzaju zgromadzeń. Świadczą szeroki zakres usług związany z prawem korporacyjnym i przekształceniami (także: opracowywanie i negocjowanie różnych umów, przeprowadzanie audytów prawnych, tworzenie systemów motywacyjnych dla kadry kierowniczej i ich wdrażanie oraz doradztwo dotyczące tworzenia rad nadzorczych i zarządów spółek), dlatego też śledzą wszystkie zmiany w obowiązujących przepisach - zwłaszcza na temat spółek handlowych oraz prawa podatkowego Rzeszów.