Mieszkanie z rynku pierwotnego
Nowe mieszkania w Polsce cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Popularne są one zarówno wśród osób poszukujących nieruchomości pod zamieszkanie, jak i tych szukających nieruchomości inwestycyjnie. Zakup lokalu mieszkalnego z rynku pierwotnego często postrzegana jest jako transakcja prostsza od tej dokonywanej na rynku wtórnym. Czy zawsze tak jest? Jak przygotować się do zakupu mieszkania od dewelopera?
Gdzie szukać mieszkań z rynku pierwotnego w Rzeszowie?
Duża popularność nowych mieszkań sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej inwestycji. Zlokalizowane są one w różnych częściach miasta, kupującym proponują różny standard, a także szeroki wachlarz ceny. Co więcej, mieszkania na nowych osiedlach oddawane są w różnych terminach. Najlepszym miejscem do odszukania takich informacji będzie Internet. Nowych inwestycji w Rzeszowie można szukać, zarówno na portalach z nieruchomościami, jaki i bezpośrednio na stronach deweloperów. Fraza deweloper Rzeszów zajmuje wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, dzięki czemu otrzyma się wiele propozycji mieszkań z rynku pierwotnego w stolicy województwa podkarpackiego. W 2020 roku mieszkania z rynku pierwotnego pojawią się głównie w regionie Olszynki, ul. Wyspiańskiego i Witosa.
Prospekt informacyjny firm deweloperskich
Wszystko wskazuje na to, że rzeszowscy deweloperzy w najbliższych latach zaproponują wiele ciekawych inwestycji. Wybierać będzie więc w czym. Do zakupu powinno się jednak odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem jest poproszenie o prospekt informacyjny. Można go żądać od dewelopera na mocy ustawy deweloperskiej. Z dokumentu tego można się dowiedzieć:
- jakie inwestycje zostały dotychczas zrealizowane przez firmę deweloperską,
- czy przeciwko firmie nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne,
- jaki jest stan prawny działki,
- jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego sąsiadujących działek i czy i jaka jest planowana infrastruktura w inwestycji,
- czy inwestor posiada wszystkie niezbędne zezwolenia,
- jaki jest termin zakończenia prac i przeniesienia praw własności,
- kto finansuje budowę i jak są zabezpieczone interesy nabywcy.
Co warto sprawdzić przed zakupem mieszkania z rynku pierwotnego?
Prospekt informacyjny, choć dostarcza wielu informacji, to nie wszystkich niezbędnych. Na etapie oglądania nieruchomości dobrze jest również poprosić dewelopera o udostępnienie aktualnego stanu księgi wieczystej nieruchomości, pozwolenia na budowę, projektu architektoniczno-budowlanego. Sprawdzić należy również firmę budującą nieruchomość. To, dlatego dokumenty, którym należy się przyjrzeć o kopii odpisu KRS lub aktualnemu zaświadczeniu o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, sprawozdanie finansowe za ostatnie 2 lata. Analiza tych dokumentów pozwoli ocenić kondycję i wiarygodność firmy deweloperskiej, a także potencjał nieruchomości.
Jak się przygotować do zakupu mieszkania z rynku pierwotnego?
Analiza dokumentów powinna być poprzedzona zastanowienie się, jakiej nieruchomości się potrzebuje i ile może się na nią przeznaczyć. Jeśli oszczędności nie są wysokie, konieczne może okazać się finansowanie. W tym przypadku trzeba pamiętać, że większość banków będzie wymagać 20% wkładu własnego, a także dopełniania formalności. Kredyt lub oszczędności przy zakupie mieszkania rynku pierwotnego powinny pokryć nie tylko jego zakup, ale i wykończenie oraz urządzenie. Mieszkania z rynku pierwotnego sprzedawane są bowiem w stanie deweloperskim.
Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl