Jak sobie radzą hotele z drugim lockdownem ?
Rok 2020 bez wątpienia zapisze się w historii jako ten, który spowodował załamanie gospodarki na świecie. Pandemia wywołana rozprzestrzenianiem się COVID-19 będzie zbierać żniwo jeszcze przez kilka najbliższych lat. Branże turystyczna, hotelarska i gastronomiczna w zasadzie z dnia n a dzień zostały pozbawione zysków. Pierwsze, wiosenne zamknięcie granic oraz obiektów gastronomicznych, handlowych i usługowych wywołało falę daleko idących konsekwencji. Latem 2020 gospodarka rozpoczęto rozmrażanie gospodarki, a wspomniane lokale i przewoźnicy na nowo rozpoczęli działalność.
Niestety, wraz z nastaniem jesieni zwielokrotniła się liczba nowych chorych, co zmusiło rząd do ponownego ograniczenia działalności gastronomii, hoteli i szeroko pojętej turystyki. O ile jeszcze gastronomia radzi sobie poprzez sprzedaż posiłków na dowóz lub z odbiorem osobistym, tak hotele i miejsca noclegowe mają znacznie mniejsze pole manewru. Zgodnie z decyzją rządu, od 7 listopada 2020 roku z usług hotelowych mogą korzystać jedynie osoby odbywające podróże służbowe bądź związane z wykonywaniem obowiązków wynikających z działalności gospodarczej. W hotelach mogą przebywać także medycy, sportowcy oraz pacjenci z opiekunami. Wspomniane ograniczenia nie obejmują za to hoteli robotniczych oraz obiektów goszczących pracowników sezonowych https://www.siedliskojanczar.pl/blog/praca-z-dala-od-zgielku-miasta.html
Hotele https://www.hotelcoloseum.pl/ znajdujące się w typowo turystycznych miejscach przeżywają teraz naprawdę trudne chwile. Odsetek osób podróżujących służbowo jest tak nikły, że zyski z tych klientów nijak się mają do pieniędzy, jakie są potrzebne do utrzymania obiektu oraz wypłat dla pracowników. Dlatego też wiele z hoteli zaczęło oferować swoje usługi wszystkim osobom, które zmuszone są do pracy zdalnej. Początkowo obiekty kierowały swoją ofertę do uczniów, proponując im spokojną przestrzeń do nauczania zdalnego. Dzięki szybkiemu internetowi każdy z uczniów może bez problemu i w dogodnych warunkach uczestniczyć w zajęciach. Idąc za ciosem - hotele zaprosiły do siebie także wszystkich, którzy pracują w trybie home office.
Dla wielu osób praca zdalna jest bardzo wygodna. Jednak sytuacja komplikuje się w przypadku, gdy dwoje rodziców w domu musi przez te 8 godzin pracować, mając pod opieką dzieci. Z myślą o takich osobach hotele zdecydowały się za odpowiednią opłatą udostępnić swoje pokoje, zapewniając rodzicom odpowiednie warunki do pracy. Pracownicy mogą korzystać z usług hotelu w pojedyncze dni lub przez cały tydzień. Bardzo często w cenę pobytu jest wliczony także posiłek, dzięki czemu każdy pracownik ma zapewnione odpowiednie warunki do prowadzenia działalności.
W wiele hoteli postawiło także na usługi gastronomiczne. Jako że w każdym z obiektów zawsze znajduje się kuchnia, doskonałym posunięciem ratującym sytuację jest oferowanie posiłków na wynos lub z dowozem. Obiekty hotelowe oferują nie tylko pojedyncze dania, ale też catering zawierający posiłki na cały dzień. Dzięki temu nie tylko nie zmarnują się produkty zakupione wcześniej, ale też zasili się budżet samego hotelu.
Hotele i restauracje z pewnością nie mają teraz łatwej sytuacji. Obiekty noclegowe robią co mogą, by zachęcić gości do korzystania z ich pokoi jako przestrzeni do pracy i nauki zdalnej. Restauracje hotelowe z kolei proponują menu na wynos i z dowozem, dołączając tym samym do pozostałych lokali gastronomicznych. Hotel Coloseum w Jarosławiu oferuje klientom m.in. usługi cateringowe https://www.hotelcoloseum.pl/catering.html. Wszystkie posiłki przygotowywane są na miejscu, ze świeżych składników.