Zwiększona liczba kandydatów z Wietnamu na studia na Politechnice Rzeszowskiej
Politechnika Rzeszowska nawiązała współpracę z firmą Vintraco JSC, co otwiera nowe perspektywy dla studentów z Wietnamu. Uczelnia podpisała umowę z firmą Vintraco JSC, która będzie obowiązywała do 2028 roku. Studenci z Wietnamu, rozpoczynając naukę na PRz, będą miały możliwość uczestnictwa w intensywnym kursie języka polskiego prowadzonym w uczelnianym Centrum Języków Obcych.
Po ukończeniu kursu językowego, jak informuje rzecznik PRz, Damian Gębarowski, studenci z Wietnamu będą wybierać kierunki studiów. Posiadanie dyplomu uczelni europejskiej ma szczególne znaczenie, gdyż jest wysoko oceniane podczas rekrutacji na stanowiska kierownicze w wietnamskich firmach. Politechnika Rzeszowska już prowadzi naukę przyszłych pracowników administracji lotniczej dla wietnamskich instytucji. Współpraca z firmami w Wietnamie ma swoje korzenie sięgające roku 2016, kiedy to uczelnia podpisała pierwszą umowę z partnerami Vietnam Airlines.
Aktualnie na Politechnice Rzeszowskiej studiuje 40 studentów z Wietnamu, głównie na kierunkach takich jak finanse i rachunkowość, logistyka, zarządzanie oraz informatyka. Rektor PRz, prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, podpisał umowę, która stanowi kontynuację współpracy z wietnamskimi instytucjami. Rozmowy dotyczyły zwiększenia liczby przyjmowanych kandydatów na studia oraz kształcenia pilotów. Jak wyjaśnia Damian Gębarowski, nie ma narzuconych limitów ilościowych.
Podczas spotkania uczestniczyli również prof. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. studenckich, dr hab. Beata Zatwarnicka-Madura, dziekan Wydziału Zarządzania, Katarzyna Kania, dyrektor Centrum Języków Obcych, oraz Edyta Ptaszek, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej. Firmę Vintraco reprezentowali dyrektor Do Minh Tam, wicedyrektor Nguyen Dinh Ba, oraz kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej Luong Hoang Ha i koordynator umowy Luong Tuan Duc.
Delegacja z Wietnamu spędziła dwie dni na Politechnice Rzeszowskiej, gdzie miała okazję spotkać się z lokalnymi studentami, zwiedzić miasteczko akademickie, bibliotekę, akademiki oraz wydziały, w tym Wydział Zarządzania. Odwiedzili też laboratoria Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej oraz Laboratorium Konstrukcji Samolotu, gdzie mieli okazję zobaczyć różnorodne maszyny i urządzenia związane z lotnictwem.