
Za dwa tygodnie start 15. edycji Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego!
W 15. edycji Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego, która odbędzie się w dniach 3-5 listopada w G2A Arenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce koło Rzeszowa, zgromadzą się miłośnicy podróży, globtroterzy, pasjonaci gór oraz wszyscy, którzy uwielbiają odkrywać świat na własnych zasadach. Rzeszów, stolica malowniczego i niezwykle interesującego województwa podkarpackiego, stanie się centrum tego wyjątkowego wydarzenia.
Goście, takie osobistości jak Aleksandra Mirosław, rekordzistka i dwukrotna mistrzyni świata we wspinaczce sportowej na czas, Andrzej Bargiel, wybitny skialpinista, który w tym roku zdobył dwa kolejne ośmiotysięczniki w Karakorum i zjechał z nich na nartach, oraz Przemek Kossakowski, znany z programów telewizyjnych, podzielą się fragmentami swoich ekscytujących podróży, ekspedycji w wysokie góry, relacji reporterskich oraz osiągnięć sportowych na scenie G2A Areny.
Piątek (3 listopada) rozpocznie się od projekcji filmu "Polarniczki", który przybliży historię polskich pionierek badań polarnych w Arktyce i Antarktyce, poprzedzonego spotkaniem z twórcami tego dokumentu – Dagmarą Bożek i Kubą Witkiem. Następnie przeniesiemy się w świat ekspedycji w wysokie góry, konkretnie na Broad Peak i K2, pod opieką himalaisty Piotra Krzyżowskiego, który zdobył te szczyty w niesamowitych 9 dniach w stylu sportowym. Wieczór zakończy się prelekcją Przemka Kossakowskiego, który temat swojej prelekcji pozostawi w gestii widzów!
Sobota rozpocznie się od spotkania z Karoliną Miller i Piotrem Andruszko – twórcami bloga podróżniczego RudeiCzarne, którzy zaprezentują Maltę oczami jej mieszkańców. Kolejnym punktem będzie opowieść Wojciecha Ganczarka o swojej 10-letniej rowerowej wyprawie przez Amerykę Łacińską, co z pewnością przypadnie do gustu fanom podróżowania na dwóch kółkach. Trzy kolejne prelekcje połączy jeden wspólny temat – góry. Karol Nienartowicz podzieli się tajnikami fotografowania w górach, opierając się na swoim 20-letnim doświadczeniu. Następnie przeniesiemy się do Gruzji, kraju, w którym z góralskimi mieszkańcami Tuszetów zamieszkała Magdalena Konik. Wieczór zakończy prelekcja Andrzeja Bargiela, ambasadora Totalizatora Sportowego, właściciela marki LOTTO, Złotego Partnera Festiwalu, który opowie o kulissach Gasherbrum Ski Challenge, czyli ostatniej wyprawie w Karakorum.
Ostatni dzień 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego rozpocznie się kulinarzną wędrówką po Czechach, którą poprowadzi Wojciech Grabowski. Następnie odbędzie się rejs z Wojciechem Murą, który spędził 15 miesięcy na Pacyfiku. Maja Hawranek i Szymon Opryszek w swojej reporterskiej opowieści ukażą prawdziwe oblicze Urugwaju. Kolejnym punktem będzie spotkanie z Aleksandrą Mirosław, poświęcone jej wspinaczce w drodze do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Jubileuszową edycję imprezy zamknie Kasia Biernacka, która podzieli się historiami o Wielkim Kanionie Kolorado, który miała okazję eksplorować zarówno na rzece, jak i pod ziemią. Bogaty program przekona do udziału tych, którzy jeszcze waha się, czy wziąć udział w festiwalowej uczcie podróżniczej.
Tradycyjnie piątkowy poranek będzie przeznaczony na podróżnicze inspiracje dla dzieci i młodzieży ze szkół województwa podkarpackiego, które wypełnią po brzegi Salę Kongresową G2A Areny. To stały element Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego od pierwszej edycji festiwalu. Prelekcje podróżniczo-edukacyjne, które zaprezentują goście festiwalu, mają na celu przybliżenie codziennego życia na innych kontynentach oraz problemów, z którymi wszyscy musimy się zmierzyć, dbając o nasze środowisko naturalne. Organizatorzy przewidzieli 1600 miejsc. Aby wziąć udział w Akademii Młodych Odkrywców, należy zgłosić się mailowo z zorganizowanymi grupami szkolnymi.
W tym roku Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy wraca do nowoczesnej G2A Areny, położonej tuż obok Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka oraz Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Do wszystkich tych obiektów w Jasionce koło Rzeszowa można dotrzeć dzięki Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Pociąg ze stacji Rzeszów Główny dojeżdża do stacji Jasionka Lotnisko w ciągu 18 minut, a do dyspozycji pasażerów jest dostępnych wiele połączeń. Organizatorzy zachęcają do skorzystania z tej formy komunikacji.
Bilety na wyczerpaniu! Na ten moment dostępne są bilety na każdy z festiwalowych dni oraz karnety 3-dniowe. Poza biletami normalnymi, są także ulgowe przeznaczone dla młodych ludzi oraz seniorów, których serdecznie zapraszamy do udziału w Festiwalu. Sprzedaż online potrwa do piątku (3.11), a potem – w przypadku dostępności – będzie także możliwość zakupu biletów przed samą imprezą. W związku z tym warto od razu dokonać zakupu i tym samym zarezerwować sobie miejsce na wyjątkową podróżniczą imprezę roku.
Partnerami wydarzenia są Miasto Rzeszów oraz Województwo Podkarpackie, Parterem Organizacyjnym G2A Arena. Partnerem Głównym jest PKO Bank Polski. Partnerami Złotymi są: LOTTO, Gran Canaria oraz Auto Group Luzar – California Center. Partnerami są także: Czechy, Małopolska oraz Kodano Optyk.