
Wybrany wykonawca przebudowy ulicy Grunwaldzkiej
Zakończono proces przetargowy, który wyłonił firmę odpowiedzialną za przebudowę deptaka – ulicy Grunwaldzkiej w samym sercu Rzeszowa. To firma OBO Polska z siedzibą w Rzeszowie, która zostanie odpowiedzialna za realizację tej ważnej inwestycji.
Przebudowa ulicy Grunwaldzkiej obejmować będzie odcinek między skrzyżowaniem z ul. Kościuszki a skrzyżowaniem z ul. Sobieskiego. Zakres prac jest wyjątkowo rozległy. Najważniejszą i najkosztowniejszą częścią projektu będzie modernizacja starych, często niesprawnych instalacji podziemnych. Planuje się remont oraz modernizację m.in. kanalizacji sanitarnych i deszczowej, sieci wodociągowej i gazowej. Dodatkowo, przewidziano wymianę oświetlenia ulicznego na bardziej energooszczędne oprawy LED.
W ramach przebudowy, zostanie także wymieniona nawierzchnia ulicy. Betonowa kostka brukowa zostanie zastąpiona. Na odcinku Grunwaldzkiej od skrzyżowania z ul. Kościuszki do ul. Kopernika, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, zostanie ułożona szara kamienna kostka, natomiast na odcinku od ul. Kopernika do ul. Sobieskiego, zastosowane zostaną płyty granitowe o wymiarach 30 na 60 cm, takie same jak te, które kilka lat temu pojawiły się na innym rzeszowskim deptaku - ul. Kościuszki.
Inwestycja obejmie także przebudowę placu przed budynkiem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Historyczne ogrodzenie zostanie poddane renowacji oraz częściowo wymienione. Nowa nawierzchnia zostanie ułożona, a także postawione zostaną elementy małej architektury, takie jak 32 ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci. Drzewa rosnące przy budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego zostaną poddane pielęgnacji.
W ramach projektu, na ulicy Grunwaldzkiej pojawią się także nowe drzewa. Będą to 37 grabów pospolitych o odmianie 'frans fontaine' oraz 9 platany klonoliste 'alphen’s globe'. Drzewa zostaną zasadzone po stronie zachodniej ulicy, na odcinku od ul. Kościuszki do budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także na skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej z ul. Jana III Sobieskiego oraz na placu przy skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej z ul. Bernardyńską. Wszystkie drzewa zostaną wyposażone w automatyczny system nawadniania i napowietrzania.
Nowymi elementami w przestrzeni deptaka będą parklety, które zostaną umieszczone na placu przy skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Bernardyńskiej.
Projekt zakłada również stworzenie Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej na historycznym miejscu (w okolicach studni przy skrzyżowaniu z ul. Bernardyńską) w formie podniesionego monumentu wykonanego z czarnego granitu z odpowiednią inskrypcją.
Firmę OBO Polska z Rzeszowa, która zostanie wykonawcą tej inwestycji, planuje się podpisać umowę do połowy września. Koszt całego przedsięwzięcia wyniesie około 13,681 miliona złotych, a wykonawca będzie miał na jego realizację 12 miesięcy od daty podpisania umowy.