
O roli pszczół miodnych w rolnictwie. Kampania dla zachowania bioróżnorodności
W 2023 roku Samorząd Województwa Podkarpackiego przeprowadza już dziewiątą edycję Akcji informacyjno-edukacyjnej o nazwie "Znaczenie Pszczół Miodnych dla Bioróżnorodności w Rolnictwie". Kluczowym elementem tego przedsięwzięcia jest projekt pod nazwą "Sadzenie Drzew i Krzewów Miododajnych jako Środek Ochrony Bioróżnorodności w Województwie Podkarpackim".
W ramach tej inicjatywy udało się nawiązać owocną współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego z obszaru naszego województwa, które regularnie reagują na zaproszenia do udziału w akcji. W bieżącym roku do zadania przystąpiła imponująca liczba 102 podmiotów.
Od 2015 roku na realizację działań związanych z kampanią przeznaczono kwotę przekraczającą 750 tysięcy złotych. W ramach tych działań zakupiono i wprowadzono do środowiska ponad 56 000 sadzonek roślin miododajnych, które z upływem czasu staną się cennym źródłem pożytku dla owadów zapylających.
W październiku bieżącego roku, w ramach omawianego projektu, przeprowadzono sadzenie roślin miododajnych na terenach Gminy Miasto Rzeszów. W tym obszarze posadzono łącznie 30 drzew i 20 krzewów. Na placu zabaw przy ul. Grabskiego zdecydowano się umieścić 10 klonów pospolitych, 10 lip drobnolistnych, 5 klonów jaworów, 5 katalp oraz 10 pęcherznic kalinolistnych, 5 krzewuszków i 5 dereni białych. Te rośliny nie tylko wzbogacą istniejącą zieleń, ale także korzystnie wpłyną na rozwój bioróżnorodności.