
Najnowsze dzieło Magdy Skubisz - ambasadorki kultury Rzeszowa
Magda Skubisz, wybitna autorka i jazzowa wokalistka z Przemyśla, szykuje się do premiery trzeciej odsłony swej sagi o rodzinie Tyszkowskich. Książka, zatytułowana "Jemioła, klątwa i cholera", trafi na półki księgarskie 7 listopada tego roku. Wydawca, oficyna "Media Rodzina", szczególnie podkreśla, że autorka reprezentuje Rzeszów w staraniach o miano Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2029.
Niewątpliwie ta wyjątkowa powieść przyniesie Magdzie Skubisz ogromną satysfakcję i uznanie. Z wielką pewnością zdobędzie szerokie grono czytelników, podobnie jak dwie wcześniejsze części sagi, które okazały się bestsellerami - "Aptekarka" i "Czarci ogród".
Magda Skubisz w swoich powieściach splecie losy przedstawicieli ziemiańskiego rodu, którzy posiadali rozległe dobra w okolicach Przemyśla. Jej opowieść koncentruje się na skandalizujących związkach braci Antoniego i Józefa Tyszkowskich z ich poddanymi, Rusinkami, które miały miejsce prawie dwieście lat temu. Postać pierwszej miłości, opisanej w powieści jako Katja, mogła faktycznie być "panną apteczną", tak jak ówcześnie określano kobiety zajmujące się ziołolecznictwem.
Oprócz głównego wątku fabularnego, ogromną wartość w tych książkach stanowią szeroko nakreślone tła życia mieszkańców XIX-wiecznej Galicji - aspekty społeczno-obyczajowe i etniczno-religijne.
W rozmowie ubiegłorocznej z Anetą Gieroń z portalu "Biznes i Styl", Magda Skubisz wyznała: "Motyw multi-kulti w dobrach Tyszkowskich zafascynował mnie chyba najbardziej", opowiadając o inspiracjach, które skierowały ją w kierunku zgłębiania historii Tyszkowskich. Zaznaczyła również, że harmonijna koegzystencja Polaków, Żydów, Rusinów, Niemców w tamtych czasach może wydawać się niezwykła, zwłaszcza wobec tego, co miało miejsce w Galicji nieco później, w czasie II wojny światowej. Jednak była to rzeczywistość.
Ostatnio wielokulturowość ponownie staje się charakterystyczną cechą naszych ziem, choć w nieco innej kontekstualnej konfiguracji narodowościowej. Jak pokazuje doświadczenie, współistnienie osób różnych kultur i wyznań w ramach jednej wspólnoty, jednego społeczeństwa, jest możliwe. Wymaga to jedynie wzajemnej otwartości, życzliwości mieszkańców oraz możliwości pielęgnowania wartości i tradycji, które definiują ich tożsamość. Tak, jak w czasach i miejscach, o których opowiada Magda Skubisz w swoich książkach.
W trzeciej części sagi, nowym kontekstem dla losów bohaterów będzie między innymi epidemia cholery, która w połowie XIX wieku dziesiątkowała ludność Galicji. Zapewne ponownie poznamy coś więcej o roli pań aptecznych, tym razem w obliczu zdrowotnego kryzysu na ogromną skalę!