Coraz więcej przypadków zakażenia bakterią Legionella. Reakcja Rzeszowa
W odpowiedzi na rosnącą liczbę zakażeń bakterią Legionella, władze Rzeszowa postanowiły podjąć działania prewencyjne, ustanawiając jednocześnie sztab kryzysowy. W szpitalach w Rzeszowie oraz na terenie powiatu stwierdzono zakażenie tą bakterią u łącznie 21 hospitalizowanych osób.
Wyniki badań w kierunku Legionella pneumophila były pozytywne u 21 pacjentów przebywających w szpitalach w Rzeszowie oraz na obszarze powiatu rzeszowskiego. Zakażone osoby pochodzą z różnych lokalizacji: 16 z Rzeszowa, 3 z powiatu rzeszowskiego, 1 z powiatu ropczycko-sędziszowskiego i 1 z powiatu niżańskiego. Informacja ta została ogłoszona w komunikacie udostępnionym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowie w poniedziałek. Wcześniejszy komunikat sanepidu, wydany w piątek, potwierdzał 15 przypadków zakażenia Legionellą.
Próbki ciepłej wody zostały pobrane przez sanepid w celu przetestowania pod kątem obecności Legionella pneumophila. Badania te przeprowadzono w ośmiu punktach wodociągu w Rzeszowie oraz w próbkach wody ciepłej i zimnej w 11 miejscach zamieszkania osób dotkniętych chorobą.
Państwowe Powiatowe Inspektoraty Sanitarne w powiatach, w których wystąpiły przypadki zakażeń, prowadzą obecnie dochodzenie epidemiologiczne. Jego celem jest zidentyfikowanie potencjalnych źródeł zakażenia.
Nieprzerwanie sanepid zalecił zaostrzenie nadzoru nad instalacjami ciepłej wody w budynkach z mieszkaniami wielorodzinnymi, obejmując domy opieki, szpitale oraz obiekty użyteczności publicznej.
Ryzyko zakażenia występuje wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość powstawania aerozoli, czyli kropel wodnych. Dotyczy to m.in. pryszniców, kranów, wann SPA z hydromasażem, wież chłodniczych i skraplaczy używanych w klimatyzacji, ozdobnych fontann oraz przede wszystkim w pomieszczeniach, gdzie występuje nawilżanie, np. stanowisk do wykładania żywności czy urządzeń ze zraszaniem, a także w systemach wodnych związanych z ogrodowaniem.
Bakterie Legionella rozmnażają się w wodzie w zakresie temperatur od 20°C do 50°C, w zbiornikach z ciepłą i zimną wodą, w rurach o ograniczonym przepływie lub bez przepływu wody, a także w śluzie (biofilmie) i osadach na wewnętrznych powierzchniach rur i zbiorników. Bakterie te mogą występować na gumie oraz naturalnych włóknach w zmywarkach i uszczelkach, a także w systemach ogrzewania wody i zbiornikach do jej przechowywania. Dodatkowo rozwijają się na osadach kamienia i rdzy w rurach, prysznicach oraz kranach.
Warto zaznaczyć, że zakażenie Legionellą nie przenosi się drogą pokarmową ani poprzez kontakt z osobą zakażoną. Osoby o obniżonej odporności, a także osoby starsze, są bardziej podatne na ryzyko zachorowania.