Centrum Rzeszowa przemieni się w plażę: nietypowe konsultacje społeczne dla młodzieży
Dziedziniec Estrady Rzeszowskiej i Rzeszowskiego Inkubatora Kultury zmieni się w prawdziwą plażę do piątku. Znajdzie się na niej piasek, leżaki, orzeźwiające napoje, DJ oraz nawet karaoke. Jednak to nie tylko impreza – to innowacyjne konsultacje społeczne, które skierowane są do młodzieży miasta. Celem jest przygotowanie miasta do ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.
W wypowiedzi Konrada Fijołka, Prezydenta Rzeszowa, podkreśla się wyraźne zapotrzebowanie miasta na wydarzenia kulturalne oraz obecność utalentowanych artystów gotowych do wnoszenia twórczego wkładu o ogromnym potencjale. Geopolityczna sytuacja może sprzyjać Rzeszowowi, ponieważ uwaga świata zaczyna się koncentrować na tym miejscu. Dodatkowym atutem jest korzystne położenie, stanowiące most pomiędzy Wschodem a Zachodem. Ważnym elementem są także opinie młodych mieszkańców, gdyż to właśnie oni reprezentują przyszłość tego miasta.
Dlatego właśnie zaplanowano spotkanie konsultacyjne skierowane do młodzieży na piątek. To jednak nietypowe spotkanie w ramach cyklu "Spotkanie z mieszkańcami". Ma ono charakter swobodnej, festynowej "rozmowy".
Słońce, piasek, leżaki – porozmawiajmy, bez presji!
Spotkanie rozpocznie się w piątek, 18 sierpnia, o godzinie 17:00 przed budynkiem Estrady Rzeszowskiej oraz Rzeszowskiego Inkubatora Kultury (Jagiellońska 24, obok Outletu Graffica). Organizatorzy postawili na plażowy klimat: na terenie zostanie rozsypany piasek, ustawione zostaną leżaki, a atmosferę umili muzyka od DJ-a. Będzie również możliwość zabawy w karaoke, a także darmowe napoje zimne i ciepłe. Nie zabraknie także konkursu, w którym do wygrania będą bilety na festiwal Rockowa Noc (25-26 sierpnia). Partnerem wydarzenia jest Radio Eska, które także przygotowało atrakcje dla uczestników.
Przypominamy, że Rzeszów ubiega się o prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Inicjatywa ta daje miastu możliwość zaprezentowania kluczowej roli, jaką kultura może odegrać w rozwoju nie tylko miasta, ale także kraju i całej Europy. Miasto, które otrzyma tytuł ESK2029, będzie pełniło rolę katalizatora życia kulturalnego w całej Unii Europejskiej przez cały rok. Oznacza to nie tylko prestiż, ale także większe możliwości (włącznie z finansowymi) dla twórców i odbiorców kultury.