Boeing i Politechnika Rzeszowska podpisały kluczową umowę
Politechnika Rzeszowska i Boeing nawiązały strategiczną współpracę. Uczelnia dołącza do grona dwudziestu światowych partnerów, którzy współpracują z Boeing Company. Rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. Piotr Koszelnik, oraz dyrektor zarządzająca Boeinga na Polskę i Ukrainę, Honorata Hencel, oficjalnie zainicjowali tę inicjatywę.
Współpraca będzie obejmować rozwijanie potencjału biznesowego i produkcyjnego firmy Boeing oraz prowadzenie badań naukowych w obszarze nowych technologii związanych z potrzebami przemysłu lotniczego. Studenci Politechniki Rzeszowskiej będą mieli szansę odbywania różnorodnych staży w firmie Boeing, a czterech z nich już znalazło zatrudnienie w przedsiębiorstwie po ukończeniu uczelni.
Boeing Company, światowy lider w produkcji samolotów oraz dostawca usług dla przemysłu lotniczego, ma swoją siedzibę w Gdańsku i otworzył tam biuro inżynieryjne oraz centrum dystrybucyjne części lotniczych, które jest drugie pod względem wielkości w Europie. Spółka przenosi również część swojej działalności z Ukrainy do Polski.
Rektor uczelni podkreślił, że podpisana umowa ma kluczowe znaczenie dla rozwoju biznesowego firmy Boeing oraz potwierdza kluczową rolę Politechniki Rzeszowskiej jako partnera w tym procesie. Współpraca między uczelnią a Boeingiem ma długą historię i teraz zostanie jeszcze bardziej rozwinięta. Rektor Koszelnik zaznaczył, że Boeing buduje w Rzeszowie swoje centrum, będzie korzystał z doświadczeń absolwentów, ale także pracowników, którzy będą współpracować w zakresie badań. Politechnika Rzeszowska zostanie drugą polską uczelnią i jedną z ponad 20 w portfolio Boeinga jako kluczowe uczelnie, jeżeli chodzi o rozwój biznesowy tej firmy. To kolejny dowód na to, że jako Dolina Lotnicza jesteśmy centrum przemysłu lotniczego w Polsce, a jako uczelnia współpracująca z Doliną Lotniczą jesteśmy jednym z kluczowych partnerów w tym zakresie. Politechnika Rzeszowska współpracuje z Boeingiem od wielu lat, ale odbywało się to poprzez biuro w Gdańsku. Teraz ten kontakt jest po prostu rozszerzony i bardziej intensywny.
Honorata Hencel, dyrektor zarządzający Boeinga na Polskę i Ukrainę, zaznaczyła, że głównym celem współpracy jest zapewnienie absolwentom stałego kontaktu z uczelnią oraz rozwijanie wspólnych potrzeb branży lotniczej. Nasza współpraca na pewno będzie się opierać na kształceniu absolwentów uczelni dalej w możliwościach biznesowych i produktowych w naszej firmie oraz na wspólnej działalności naukowo-badawczej w kierunku nowej, wyższej technologii. Będziemy skupiać się na tym, aby absolwent, który wychodzi z Politechniki Rzeszowskiej tak naprawdę nie był tylko zasysany do świata biznesu i kariery, ale aby miał też dalej kontakt z uczelnią. To główna oś tej umowy. Dyrektor Hencel dodała także, że wraz z rozwojem technologii w przemyśle lotniczym i tworzeniem nowych wyzwań, ta współpraca będzie się ewoluować, aby nadal spełniać wspólne potrzeby branży.